Ο ΚΟΣΜΗΤΟΡΑΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
Έχοντας υπόψη:
1. την υπ’ αριθ. 420/14247/7-6-2016 (αρ. πρωτ. Κοσμ. ΣΘΕ 275/8-6-2016) διαπιστωτική πράξη περί εκλογής της Προέδρου του Τμήματος Βιολογίας,
2. τις διατάξεις της περ. δ της παρ. 11 του άρθ. 19, του άρθ. 23 και του άρθ. 84 του Ν. 4485/2017,
3. το άρθ. 2 του Ν. 4473/2017 και
4. την αρ. πρωτ. 144363/Ζ1/1-9-2017 ερμηνευτική εγκύκλιο του ΥΠ.Ε.Θ. με θέμα: «Ζητήματα οργάνων διοίκησης των Α.Ε.Ι., μετά τη δημοσίευση του ν. 4485/2017 (Α΄ 114)».

Αποφασίζει
την προκήρυξη εκλογών, για την ανάδειξη νέου Προέδρου και Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Βιολογίας, η θητεία των οποίων λήγει την 31-8-2018. Ως ημερομηνία διεξαγωγής των ανωτέρω εκλογών ορίζεται η 6/6/2018 ημέρα Τετάρτη από ώρα 09:00 έως 13:00. Σύμφωνα με την παρ. 7, του αρθ. 23 του Ν. 4485/2017, «η ψηφοφορία είναι άμεση και μυστική και διεξάγεται με κάλπη ταυτόχρονα για τους υποψήφιους Προέδρους και Αναπληρωτές Προέδρους, σε εργάσιμη ημέρα της εβδομάδας τέτοια που να επιτρέπει τη διεξαγωγή επαναληπτικής ψηφοφορίας την ακριβώς επόμενη εργάσιμη ημέρα». Ως εκ τούτου, σε περίπτωση που κανένας υποψήφιος δεν συγκεντρώσει την απόλυτη πλειοψηφία των έγκυρων ψήφων ή σε περίπτωση ισοψηφίας, η ψηφοφορία θα επαναληφθεί την επόμενη διαδοχική εργάσιμη ημέρα ήτοι την 7/6/2018, ημέρα Πέμπτη από ώρα 09.00 έως 13.00.

Δικαίωμα υποβολής υποψηφιοτήτων έχουν τα πλήρους απασχόλησης μέλη Δ.Ε.Π. πρώτης βαθμίδας ή της βαθμίδας του Αναπληρωτή του Τμήματος, για θητεία δύο (2) ετών, ήτοι από την 1/9/2018 έως 31/8/2020. Αν δεν υπάρχουν μέλη Δ.Ε.Π. των δύο πρώτων βαθμίδων μπορεί να θέσει υποψηφιότητα και Επίκουρος Καθηγητής. Αν δεν υπάρχουν υποψηφιότητες, ο Πρόεδρος του Τμήματος ορίζεται από τη Σύγκλητο μεταξύ των υπαρχόντων μελών Δ.Ε.Π. του Τμήματος, με προτεραιότητα στις δύο πρώτες βαθμίδες και μέχρι τη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή.

Δεν επιτρέπεται να είναι υποψήφιοι μέλη Δ.Ε.Π. που αποχωρούν από την υπηρεσία λόγω συμπλήρωσης του ανώτατου ορίου ηλικίας κατά τη διάρκεια της προκηρυσσόμενης θητείας.

Η εκλογή του Προέδρου και του Αναπληρωτή Προέδρου γίνεται με δύο (2) ξεχωριστά ψηφοδέλτια, που περιλαμβάνουν τα ονόματα όλων των υποψηφίων Προέδρων και Αναπληρωτών Προέδρων, αντίστοιχα. Οι εκλογείς σημειώνουν την προτίμησή τους για έναν μόνο από τους υποψήφιους του κάθε ψηφοδελτίου, δίπλα από το όνομά τους.

Επιτρέπεται η εκλογή Προέδρου για δεύτερη συνεχόμενη θητεία. Στην περίπτωση ολοκλήρωσης δεύτερης συνεχόμενης θητείας, ο Πρόεδρος δεν μπορεί να επανεκλεγεί πριν παρέλθουν δύο (2) έτη από τη λήξη της δεύτερης θητείας του. Δεν επιτρέπεται η εκλογή του ίδιου προσώπου ως Προέδρου για περισσότερες από τέσσερις (4) θητείες συνολικά.

Αιτήσεις υποψηφιότητας για τη θέση του Προέδρου ή του Αναπληρωτή Προέδρου Τμήματος, υποβάλλονται από τους ενδιαφερόμενους, στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Σχολής (κτίριο Βιβλιοθήκης,  Βόρεια πλευρά, 3ος όροφος, τηλέφωνα επικοινωνίας 2610969639 και 38), έως την 24/05/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13.00.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του του αρθ. 2 της Υ.Α. 3255/2017,  παρακαλείται το αρμόδιο τμήμα της ΔΔΥ να διαβιβάσει στην Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών, επικαιροποιημένους καταλόγους των μελών Δ.Ε.Π. (α΄ ομάδα εκλεκτόρων) και των μελών Ε.Ε.Π., Ε.Δ.Ι.Π. και Ε.Τ.Ε.Π. του Τμήματος Βιολογίας (β΄ ομάδα εκλεκτόρων), προκειμένου να τους παραδώσει με τη σειρά της στην αρμόδια τριμελή Ειδική Εφορευτική Επιτροπή, η οποία θα συσταθεί με απόφαση του Κοσμήτορα (παρ. 6, αρθ. 23 του Ν. 4485/2017) για τη διεξαγωγή της εκλογικής διαδικασίας για την ανάδειξη Προέδρου και Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος.

Τέλος, η Γραμματεία του Τμήματος Βιολογίας παρακαλείται να λάβει μέριμνα για την κράτηση της αίθουσας συνεδριάσεων της κατά τις ημερομηνίες διεξαγωγής της εκλογικής διαδικασίας και να ενημερώσει σχετικά την Κοσμητεία.

Εσωτερική Διανομή

• Γραφείο Πρυτάνεως