Σας ενημερώνω ότι, σε συνέχεια της προηγούμενης σχετικής ανακοίνωσης (13.05.2022), στην εβδομάδα που ξεκινά αύριο (16-20.05.2022), μαζί με τους Dr. Emilie Hardouin και Dr. Samuel Rennier θα βρίσκεται στο Τμήμα μας και η Δρ. Άννα Μαντζουράτου, Senior Lecturer από το Faculty of Science and Technology, Πανεπιστήμιο του Bournemouth, UK, που επίσης θα δώσει σειρά διαλέξεων στο πλαίσιο μαθημάτων του Τμήματός μας, ως συμμετέχουσα στο πρόγραμμα Erasmus+ Staff Mobility for Teaching. Συγκεκριμένα, η Δρ. Άννα Μαντζουράτου, θα παρέχει τις κάτωθι διαλέξεις:

– Στο πλαίσιο του προπτυχιακού μαθήματος ‘Μοριακή Βάση των Κυτταρικών Λειτουργιών’:

Τρίτη, 17.05.2022, 12:00-14:00: Genetic markers for infertility and environmental interactions that contribute to this phenotype. Διάλεξη μέσω zoom. Σύνδεσμος:  https://upatras-gr.zoom.us/j/99363966798?pwd=MDBTeENmOFdlK0cxT1l1T1BjRjhLdz09

– Στο πλαίσιο του μαθήματος ‘Αναπτυξιακή Βιολογία’:

Πέμπτη, 19.05.2020, 11:00-2:00 θα γίνουν διαδοχικά οι δύο διαλέξεις (περίπου μιάμιση ώρα ανά διάλεξη) με αντικείμενα:  α) Preimplantation Genetic Testing (PGT) for aneuploidies PGT-A,  chromosomal abnormalities PGT-SR and monogenic disorders PGT-M & β) Preimplantation embryo development and its errors that can occur during that time.

Παρασκευή, 20.05.2020, 9-11: Technical issues and NGS data analysis in human genetics.

Οι διαλέξεις της κ. Μαντζουράτου την Πέμπτη θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα διδασκαλίας του μαθήματος ‘Αναπτυξιακή Βιολογία’ (026, απέναντι από τη Γραμματεία) και την Παρασκευή στο ΑΘΕ12 (μεταξύ των κτιρίων των Τμημάτων Βιολογίας και Φυσικής).

Φυσικά, η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ανοικτή και σε όσους άλλους θα τους ενδιέφεραν τα αντικείμενα αυτών (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, μέλη του Τμήματος μας κ.λπ.).

Με εκτίμηση,

Γ. Μήτσαινας