Η συνέλευση του Τμήματος Βιολογίας στην υπ.’ αριθ. 13/7.2.2024 συνεδρίασή της, σε πλήρη εναρμόνιση με την απόφαση της Συγκλήτου στην υπ’ αριθ. 229/31.1.2024 έκτακτη συνεδρίασή της1, την ανακοίνωση της Συγκλήτου στην υπ’ αριθ. 230/2.2.2024 έκτακτη συνεδρίασή της, τα άρθρα 17, παρ. 4, περ. 4.1 και 15, παρ. 5.1, περ. στ), παρ. 5.2, 5.4 και 5.5 του Εσωτερικού Κανονισμού του Ιδρύματος (Τεύχος B’ 5468/14.09.2023)2 αποφάσισε τα κάτωθι:

1. Η διαδικτυακή εξέταση μαθημάτων του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών (ΠΠΣ) του Τμήματος Βιολογίας με πολυπληθή ακροατήρια δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί, λόγω μη εξασφάλισης της αξιοπιστίας και του αδιάβλητου. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η εξέταση με διαδικτυακά μέσα των φοιτητών Erasmus, καθώς και των πτυχιακών, μεταπτυχιακών – διπλωματικών εργασιών και διδακτορικών διατριβών, σύμφωνα με την απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Πατρών (απόφαση 31/1/2024).
  2. Οι εξετάσεις των μαθημάτων της εξεταστικής Φεβρουαρίου μπορεί να πραγματοποιηθούν και ολοκληρωθούν δια ζώσης, εντός του χρονικού διαστήματος 12/2 έως 18/2/2024 (εντός εξεταστικής περιόδου), εφόσον το Τμήμα επιστρέψει άμεσα σε ομαλές συνθήκες λειτουργίας.
  3. Οι εξετάσεις των μαθημάτων της εξεταστικής Φεβρουαρίου μπορεί να πραγματοποιηθούν και ολοκληρωθούν δια ζώσης, εντός του χρονικού διαστήματος 19/2 έως 25/2/2024, εφόσον το Τμήμα επιστρέψει σε ομαλές συνθήκες λειτουργίας και δοθεί η σχετική έγκριση από τη Σύγκλητο του Ιδρύματος.
  4. Εφόσον το Τμήμα συνεχίσει να τελεί υπό κατάληψη, δύναται να εξεταστούν διαδικτυακά/εξ’ αποστάσεως και προφορικά μαθήματα στα οποία ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και εξασφαλίζεται η αξιοπιστία και το αδιάβλητο της εξέτασης, σύμφωνα με δήλωση του/των Διδάσκοντα/ντων.
  5. Στην περίπτωση που δεν δύναται να υλοποιηθούν οι περιπτώσεις 2 και/ή 3, τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου που δεν δύναται να εξεταστούν δια ζώσης στην παρούσα εξεταστική περίοδο, θα εξεταστούν σε διευρυμένη εξεταστική μαζί με τις εξετάσεις του εαρινού εξαμήνου.

Μαθήματα Π.Μ.Σ.

Σε συνεννόηση με τους διδάσκοντες, η Συντονιστική Επιτροπή του Π.Μ.Σ. του Τμήματος Βιολογίας με τίτλο «Εφαρμοσμένη Οικολογία και Διαχείριση Περιβάλλοντος», θα μεριμνήσει για την ολοκλήρωση των μαθημάτων και θα διερευνήσει πιθανούς τρόπους εξέτασης.