Σύμφωνα με την απόφαση Δ1α/Γ.Π.οικ.28259/7.5.2021 σχετικά με την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 σε φοιτητές, διδακτικό και λοιπό προσωπικό των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, είναι υποχρεωτικός για:

(α) φοιτητές του τελευταίου έτους των προγραμμάτων σπουδών α’ κύκλου που πραγματοποιούν κλινικές ασκήσεις και διπλωματικές/πρακτικές ασκήσεις με φυσική παρουσία από 10/5/2021,

(β) μεταπτυχιακούς φοιτητές των προγραμμάτων σπουδών α’ και β’ κύκλου που πραγματοποιούν διπλωματική άσκηση με φυσική παρουσία από 10/5/2021,

(γ) φοιτητές του τελευταίου έτους και επί πτυχίω και μεταπτυχιακούς φοιτητές των προγραμμάτων σπουδών α’ και β’ κύκλου, που πραγματοποιούν κλινικές και εργαστηριακές ασκήσεις με φυσική παρουσία από 10/5/2021.

Με βάση τα παραπάνω, οι φοιτητές των περιπτώσεων (α-γ) που εισέρχονται στο Τμήμα Βιολογίας πρέπει να διενεργούν έλεγχο νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 υποχρεωτικά μία (1) φορά την εβδομάδα και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες προ της πρώτης ημέρας προσέλευσης των υπόχρεων στους χώρους διεξαγωγής των ανωτέρω αναφερόμενων ασκήσεων. Ειδικώς, την πρώτη εβδομάδα εφαρμογής, ο διαγνωστικός έλεγχος δύναται να διενεργηθεί εντός πέντε (5) ημερών από την έναρξη της άσκησης.

Η προμήθεια του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Α.Μ.Κ.Α.), του προσωρινού Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Π.Α.Μ.Κ.Α.) του άρθρου 248 του ν. 4782/2021 (Α’ 36) ή του Προσωρινού Αριθμού Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (Π.Α.Α.Υ.Π.Α.) και της αστυνομικής ταυτότητας ή οποιουδήποτε άλλου εγγράφου ταυτοποίησης. Μαζί με τον δωρεάν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) παραλαμβάνονται και ενημερωτικά φυλλάδια.

Οι φοιτητές που δεν διαθέτουν Α.Μ.Κ.Α ή Π.Α.Μ.Κ.Α. Π.Α.Α.Υ.Π.Α., υποβάλλονται υποχρεωτικά σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) που προμηθεύονται με ίδια έξοδα.

Ο δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται κατ’ οίκον και σύμφωνα με τις οδηγίες των ενημερωτικών φυλλαδίων.

Οι φοιτητές επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr – ΕΨΠ), επιλέγουν την κατηγορία «Δήλωση αποτελέσματος self-test για COVID-19» και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής αποτελέσματος, αφού αυθεντικοποιηθούν με τη χρήση των κωδικών – διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet), σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 4727/2020 (Α’ 184). Οι φοιτητές που δεν μπορούν να αυθεντικοποιηθούν και ως εκ τούτου δεν δύνανται να υποβάλλουν τα αποτελέσματα ελέγχου στην Πλατφόρμα Δήλωσης Αποτελεσμάτων, συμπληρώνουν και υπογράφουν χειρόγραφα και υποχρεούνται να έχουν μαζί τους και να επιδεικνύουν κατά την προσέλευσή τους στον χώρο διεξαγωγής των ασκήσεων, τη δήλωση αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου, σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος που προσαρτάται στην παρούσα και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι αρνητικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα δήλωση του αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν και υποχρεούνται κατά την προσέλευσή τους στον χώρο διεξαγωγής των ασκήσεων, να την επιδεικνύουν, χωρίς να την παραδίδουν, στο αρμόδιο όργανο είτε ηλεκτρονικά είτε έγχαρτα. Οι φοιτητές της παρ. 2, που δεν διαθέτουν Α.Μ.Κ.Α. ή Π.Α.Μ.Κ.Α. ή Π.Α.Α.Υ.Π.Α., συμπληρώνουν και υπογράφουν χειρόγραφα δήλωση αρνητικού αποτελέσματος, σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος που προσαρτάται στην παρούσα και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα δήλωση του θετικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν. Στην περίπτωση θετικού αποτελέσματος, μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή, όπως αυτές είναι αναρτημένες στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr, για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο (rapid test ή PCR test). Μέχρι την ολοκλήρωση της κλινικής εκτίμησης και της αξιολόγησης των ευρημάτων, οι διαγνωσθέντες/είσες ως θετικοί/ες και οι οικείοι τους, παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.). Στα πρόσωπα χορηγείται η προβλεπόμενη στο πλαίσιο των ληφθέντων μέτρων για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19, αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού.

Η δήλωση διατηρείται από τους υπόχρεους για μία εβδομάδα από την έκδοσή της και επιδεικνύεται εφόσον ζητηθεί από αρμόδιο όργανο ελέγχου.