Μίντζας Αναστάσιος (Καθηγητής)

Καθηγητής
2ος Όροφος
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Βιογραφικό σημείωμα
Curriculum vitae

Επιστημονική κατάρτιση

• Πτυχίο βιολογίας (1975), Τμήμα βιολογίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Διδακτορικό (1979), Τμήμα Βιολογίας, Graduate School of Arts and Sciences, N.Y.U., U.S.A.

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες

• Προπτυχιακά μαθήματα: Μοριακή Βιολογία ΙΙ, Ειδικά Θέματα Μοριακής Βιολογίας.
  • Μεταπτυχιακά μαθήματα: Σύγχρονα Θέματα Μοριακής Βιολογίας, Εφαρμογές Ανασυνδυασμένου DNA στον Έλεγχο Παρασιτικών Εντόμων, Αρχές Μοριακής και Κυτταρικής Βιολογίας,

Ερευνητικές και άλλες δραστηριότητες

• Μηχανισμοί δράσης της εκδυσόνης στη Μεσογειακή μύγα, Ceratitis capitata.
  • Έκφραση και ρύθμιση των θερμοεπαγόμενων γονιδίων της Μεσογειακής μύγας Ceratitis capitata.
  • Ανάπτυξη μοριακών εργαλείων για το βιολογικό έλεγχο της Μεσογειακής μύγας Ceratitis capitata

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Papadimitriou, E., Kritikou, D., Mavroidis, M., Zacharopoulou, A. and Mintzas, A. C. (1998) The heat shock 70 gene family in the Mediterranean fruit fly Ceratitis capitata. Insect Molec Biol 7, 279-290.
  • Verras, M., Mavroidis, M., Kokolakis, G., Gourzi, P., Zacharopoulou, A. and Mintzas A. C. (1999) Cloning and characterization of CcEcR: An ecdysone receptor homolog from the Mediterranean fruit fly Ceratitis capitata. Eur. J Biochem 265, 798-808.
  • Christophides, G. K., Mintzas, A. C. and Komitopoulou, K. (2000) Organization, evolution and expression of a multigene family encoding putative members of the odourant binding protein family in the medfly Ceratitis capitata. Insect Molec Biol 9, 185-195.
  • Christophides, G. K., Savakis, C., Mintzas, A. C. and Komitopoulou, K.  (2001) Expression and function of the Drosophila melanogaster ADH in male Ceratitis capitata adults: a potential strategy for medfly genetic sexing based on gene-transfer technology. Insect Mol. Biol.10, 249-254.
  • Verras, M., Gourzi, P., Zacharopoulou, A. and Mintzas, A. C. (2002) Developmental profiles and ecdysone regulation of the mRNAs for two ecdysone receptor isoforms in the Mediterranean fruit fly Ceratitis capitata. Insect Mol Biol 11, 553-565.
  • Komitopoulou, K., Christophides, G.K., Kalosaka, K., Chrysanthis, G., Theodoraki, M.A., Savakis, C., Zacharopoulou, A. and Mintzas, A.C. (2004) Medfly promoters relevant to the sterile insect technique. Insect Biochem Mol Biol 34, 149-157.
  • Kalosaka, K., Chrysanthis, G., Rojas-Gill, A-P., Theodoraki, M. A., Gourzi, P., Kyriakopoulos, A., Tatari, M., Zacharopoulou, A. and Mintzas, A. C. (2006) Evaluation of the activities of the medfly and Drosophila hsp70 promoters in vivo in germ-line transformed medflies. Insect Mol Biol 15, 373-382.
  • Theodoraki, M., Tatari, M., Chrysanthis, G., Zacharopoulou, A. and Mintzas, A.C. (2008) Structural characterization of the medfly hsp83 gene and functional analysis of its proximal promoter region in vivo by germ-line transformation. Arch Insect Biochem Physiol 67, 20-35.
  • Kokolakis, G., Tatari, M., Zacharopoulou, A., Mintzas, A.C. (2008) The hsp27 gene of the Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata: structural characterization, regulation and developmental expression. Insect Mol. Biol. 17: 699-710.
  • Kokolakis, Kritsidima, M., Tkachenko, T., Mintzas, A.C. (2009). Two hsp23 genes in the Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata: structural characterization, heat shock regulation and developmental expression. Insect Mol. Biol. 18: 171-181.
  • Kalosaka, K., Politis N., Sumaka E., Mintzas, A.C. (2009) Thermotolerance and Hsp70 expression in the Mediterranean fruit fly Ceratitis capitata. Insect Physiol. 55: 568-573.
  • Economou, K., Kotsiliti, E., Mintzas, A.C.(2016) Stage and cell-specific expression and intracellular localization of the small heat shock protein Hsp27 during oogenesis and spermatogenesis in the Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata. J Insect Physiol. 96, 64-72.